KPMG GEKAP Teknoloji Çözümü

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda belirli ürün ve eşyaların, yurt içinde piyasaya arz edilmesi sonucunda, poşetler için satış noktalarında, diğer ürünler için ise piyasaya süren/ithalatçılardan belirli bir tutarda geri kazanım katılım payının tahsil edilmesine yönelik mükelleflerden alınacak olan vergi benzeri bir yüktür.

Perakende ve tüketici ürünleri, otomotiv, gıda & içecek, turizm, endüstriyel üretim ve ilaç & sağlık dahil olmak üzere hemen hemen her sektörde faaliyet gösteren firmaların Geri Kazanım Katılım Payına ilişkin sorumlulukları bulunuyor.

GEKAP bildirimi kapsamında ürün analizi ve bildirim süreçleri dikkat edilmesi gereken birçok detay içeriyor. Şirketlerin, GEKAP kapsamı dahilinde olan ve olmayan ürünlerinin belirlenmesini içeren ürün analizi, bu ürünlere yönelik gerekli bildirim, beyan ve ödemelerini zamanında yerine getirmesi kritik önem taşıyor.

 

KPMG GEKAP Teknoloji Çözümü size nasıl yardımcı olabilir?

KPMG GEKAP Calculator, GEKAP yönetmeliğinin gerektirdiği hesaplamaların uçtan uca yapılması için hazırlanmış bir yazılımdır. Mevzuat hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan gümrük uzmanlarımız ve uzman teknoloji ekibimizin iş birliğiyle geliştirilmiştir.

KPMG GEKAP çözümü, kullanımı kolay tek bir uygulamada; veri havuzu, hesaplama modellemesi ve raporlama içeren bir GEKAP beyanname hazırlama merkezi sağlar.

GEKAP yönetmeliği kapsamında beyannamelerin hazırlanması, gerekli hesaplamaların ve kontrollerin yapılmasında kullanıcılara destek olur. Hesaplamaların manuel olarak yapılma ihtiyacını ortadan kaldırır ve yapılabilecek hataları minimize eder.

 

KPMG GEKAP Calculator ile hangi hesaplamalar yapılabilir?

  • Orijinal parça hesaplaması
  • Yurt içi üretim hesaplaması
  • İthalat hesaplaması
  • Ambalaj hesaplaması
  • Beyanname taslağının oluşturulması


2020 yılında beyan ve ödemeye başlanan Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) uygulamalarıyla ilgili en sık yapılan hataları ve bunlar için hazırladığımız teknoloji çözümünü sunduğumuz webinarımız: