İGMD tarafından Doğrulanmış Brüt Ağırlık (DBA) Tespiti ve Uygulamalarında Yaşanan İhtilaflar Hakkında Duyuru Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024İGMD tarafından Doğrulanmış Brüt Ağırlık (DBA) Tespiti ve Uygulamalarında Yaşanan İhtilaflar Hakkında Duyuru Yayımlanmıştır.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği tarafından 13.03.2024 tarihli “Denizyoluyla Taşınacak Dolu Konteynerlerin Brüt Ağırlıklarının Tespiti ve Bildirimi Hk.” konulu Duyuru yayımlanmıştır.

Söz konusu Duyuru ile Denizyoluyla Taşınacak Dolu Konteynerlerin Brüt Ağırlıklarının Tespiti ve Bildirimi Hakkında Yönerge kapsamında Yükleten sıfatındaki firmaların dolu konteynerin Doğrulanmış Brüt Ağırlığını (DBA) ilgili yöntemlerle tespit ederek Gemi Acentesi veya Kıyı İşletmesine iletmekte sorumlu olduğu belirtilmiş olup Gemi Acenteleri’nin gerçek DBA’dan konteynerin dara ağırlığını çıkartarak konteynerdeki eşyanın brüt kilosuna ulaşıp ihracat beyannamesi ile oluşan aradaki farkın %5’i aşması halinde ihracat beyannamelerinde düzeltme talep ettikleri belirtilmiştir.

Bu kapsamda söz konusu Yönergede, konteynerin DBA beyanı ile gerçek brüt ağırlığı arasındaki farktan bahsedildiği belirtilmiş olup bu farkın aşılması durumunda son DBA belgesinin Kıyı tesisi işleticisi tarafından düzenlemesi gerektiği belirtilmiştir.

Buna ek olarak ilgili Yönerge hükümlerine uyularak Gemi Acentelerinin ihracat beyannamelerinde düzeltme isteğinin gereksiz iş yükü oluşturduğu aktarılmış olup söz konusu ihtilafın çözülmesi gerektiği aktarılmıştır.

Söz konusu Duyuruyu Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.