Tekstil Ürünlerine İlişkin Bazı Ürünlerde ve Fason İşlemler ile Sağlık Hizmetlerinde Uygulanacak KDV'ye İlişkin Karar Yayımlandı

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2016Özet: 24.11.2016 tarihli ve 2016/9542 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; 3065 sayılı KDV Kanunu'nun 28. maddesi uyarınca bazı mal ve hizmetlere uygulanan KDV oranları yeniden belirlenmiştir.

Açıklamalar

25.11.2016 tarihli Resmi Gazete'de yer alarak aynı tarihte yürürlüğe giren 2016/9542 sayılı Karar ile belirlenen oranlara ilişkin bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

24.12.2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı BKK ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara ekli olan ve %8 KDV oranı uygulanan (II) sayılı listenin "B) DİĞER MAL VE HİZMETLER" bölümünün 5. sırası,  

a) "5- Yukarıda 4 numaralı sırada yazılı mensucat, vatka, keçe ve dantela, kordela, kordon ve işlemelerden mamul; iç ve dış giyim eşyası (şapka, kravat, kaşkol, şal, eşarp, kemer, çorap, eldiven vb. dahil), omuz vatkası, astar, apolet, ilikleme tertibatı, cep, kol, yaka, rozet ve fırfır ile bunların benzerleri, havlu, bornoz, perde, çarşaf, yastık, yorgan, battaniye, uyku tulumu, her türlü kılıf ve örtüler ile bunların benzeri ev tekstil ürünleri (taşıtlarda kullanılanlar dahil) (yataklar hariç) ile kıymetli taş ve madenler hariç her nevi maddeden mamul fermuar, çıt çıt, düğme, kopça, boncuk ve benzerleri," 

b) 10. sırası "10- Fason olarak yapılan tekstil, konfeksiyon, deri ve saya işleri,"

şeklinde değiştirilmiş;

c) 21. sırada yer alan "ambulans hizmetleri" ibaresinden önce gelmek üzere "ile bu hizmetleri ifa edenlere hekimlerce veya hekimler vasıtasıyla verilen hizmetler" ibaresi eklenmiştir.

Böylece; %8 KDV oranı uygulanan mal ve hizmetlerin içeriği genişletilerek; tekstil ürünlerine ilişkin bazı ürünlerde ve fason işlemler ile sağlık hizmetlerinde uygulanacak KDV oranlarında daha net belirlemeler yapılmıştır. (İlgili bölümlerde daha önce yer almayan değişiklikler koyu renkle belirtilmiştir.)

​Ek- Bazı Mal ve Hizmetlere Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları ile Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar​​​

Saygılarımızla,