Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı Yayımlandı

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2018Özet:  Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı 25.01.2018 tarihli ve 30312 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Açıklamalar

Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki illerde (BKK Ek-1'de yer verilen iller); özel sektör tarafından gerçekleştirilecek imalat sanayii yatırımları (US-97 Kodu: 15-37) ile çağrı merkezi ve veri merkezi yatırım projeleri için sağlanacak desteklere bu bültenimizde yer verilmektedir.

Bu karar kapsamında desteklenecek imalat sanayii yatırımları, bu karar kapsamında sağlanan enerji desteği ve destek unsurlarından  6. Bölge şartlarında, 6. Bölgede uygulanan oran ve sürelerle yararlanabileceklerdir.

Söz konusu kararın ekinde ise Cazibe Merkezleri programı kapsamındaki 23  ilimize yer verilmektedir.

Bu karar kapsamında desteklenecek imalat sanayii yatırımları için;

  • Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır, Erzincan illerinde 2 milyon türk lirası,

  • Hakkari, Bingöl, Karsi Siirt, Bitlis, Muş, Şırnak illerinde 4 milyon türk lirası,

  • Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Mardin, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde 5 milyon türk lirası,

tutarı asgari yatırım şartı aranacaktır.

Diğer taraftan, desteklenmesi uygun görülen yeni yatırımlardan enerji desteği ihtiva edenlerin, işletmeye geçilmesini müteakip gerçekleşen sabit yatırım  tutarının %25'ini aşmamak üzere aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami %30'u üç yıl süreyle işletme bazında 10 milyon türk lirasına kadar Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanacaktır.​

Ek- Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar

Saygılarımızla,

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde +90 (212) 316 60 00 numaralı telefondan ya da eakin @kpmg.com elektronik posta adresinden Emrah Akın ve osoyuer@kpmg.com  adresinden Onur Soyuer ile irtibat kurmanızı rica ederiz.