5 Puanlık İndirimde Türkiye Geneli Borç Sorgusu Yapılacağına İlişkin Duyuru

Yayınlanma Tarihi: 05 Ocak 2022Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan duyuruya göre, 2022/Ocak dönemine ait muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden/aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı Kanunun 81. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde yer alan 5 puanlık indirim uygulamasından yararlanmak isteyen işverenler için “Türkiye Geneli Borç Sorgusu” yapılacaktır.

Bu durumda, işverenin Türkiye genelindeki işyerlerinden herhangi birinin yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunması halinde, 5 puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkün olmayacaktır. Türkiye geneli borç sorgusu yapılabilecek “E-Borcu Yoktur” aktivasyonu işlemi, İşyeri Tescil Ekranı’ndan yapılabilecektir.

Belirli aralıklarla Türkiye geneli borç sorgusu yapılması, borcu bulunan işyerlerine ait borçların ödenmesi, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin son verilme günü beklenmeden sisteme yüklenerek onaylatılması tavsiye edilmektedir.

İlgili duyuruya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/isveren/Ilgili+Diger+Uygulamalar/isveren_sistemi