YYS Elektronik Başvuru İşlemleri Konulu Genelge Yayımlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2021Gümrükler Genel Müdürlüğü’ nün 67450783 numaralı, 23.09.2021 tarihli ve 2021/24 sayılı YYS Elektronik Başvuru İşlemleri konulu Genelgesi yayımlanmıştır.

Söz konusu genelgede, yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne ilişkin e-Devlet Kapısı aracılığıyla yapılacak başvuru işlemlerinin yükümlü kılavuzuna (v.02- Eylül 2021) göre yürütülmesi gerektiği belirtilmiştir.

 

Buna ek olarak, Yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne ilişkin elektronik başvuru işlemlerini, firmanın Yükümlü Kayıt Takip Sisteminde (YKTS) kayıtlı doğrudan temsilcilerinin veya “YYS e-başvuru” profilinde yetkilendirilmiş temsilcilerinin gerçekleştirebilecekleri belirtilmiştir.

 

YKTS ’de “YYS e-başvuru” profilinde yetkilendirme işlemleri aşağıdaki şekilde yapılacağı belirtilmiştir:

1- Yetki verilecek temsilci, YKTS YYS E-Başvuru profiline elektronik ortamda kayıt edilir.

2- Ek-1’de yer alan başvuru formu, yetki verilen temsilcinin bilgilerini içerecek şekilde ve içeriğindeki açıklamalar çerçevesinde doldurulur.

3- Yetki verilen kişinin SGK Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi, e-Devlet üzerinden alınarak çıktısı forma eklenir. Anılan belgenin başvuru tarihinden en fazla bir ay önce alınmış olması şarttır.

4- YKTS’ de oluşturulan kaydın onaylanması için Ek-1’de yer alan başvuru formu ve yetki verilen çalışanın SGK Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi ile herhangi bir gümrük müdürlüğüne başvurulur.

5- Kayıt Belgesi, doğrulama kodu ile https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama adresinden ya da akıllı telefonlarda bulunan e-Devlet Belge Doğrulama uygulaması ile kare kod okutularak idare tarafından doğrulanır ve içeriği kontrol edilir.

6- Formun ve ekindeki belgenin uygun olduğu anlaşıldıktan sonra idare YKTS' deki kaydı onaylar.

Genelge, Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu Genelgeyi Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.