Yurtdışına Gerçek Kişiler Tarafından Ticari Amaçlı Olmayan Maske Gönderimi

Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 29.05.2020 tarihli ve 54604145 sayılı Yurtdışına Gerçek Kişiler Tarafından Ticari Amaçlı Olmayan Maske Gönderimine İlişkin yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamında piyasaya arz edilen “koruyucu maske (gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler)”, “tulum (koruyucu iş elbisesi)”, “sıvı geçirmez önlük (kimyasallara karşı kullanılan koruyucu önlükler)”, “gözlük (koruyucu gözlükler)” ile Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamında piyasaya arz edilen “tıbbi ve cerrahi maske” ve “tıbbi steril/non-steril eldivenler” Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ön iznine bağlandığı belirtilmiştir. Konuya ilişkin alınan önlemler yazıya ilişikte bulunan Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz Kurumunun 27.05.2020 tarihli ve 54557215 sayılı Gerçek Kişiler Tarafından Ticari Amaçlı Olmayan Bedelsiz Maske İhracatı konulu yazısında düzenlenmiş olup aşağıda belirtilmiştir.

Ø  Bir ticari faaliyet kapsamında olmayıp, gerçek kişilerce yurtdışına gönderilmesi amaçlanan 100 adet ve altındaki maske ve eldiven gönderi başvurularına TPS sistemi üzerinden değil manuel olarak elektronik imzalanmış evraklar ile işlem tahsis edilmesi istenilmektedir. 

Ø  Türk Kızılay Derneği, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Ushaş Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) tarafından yapılan ihracat başvuruları ile Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından kurumumuza iletilen izin yazılarına TPS sistemi üzerinden değil manuel olarak elektronik imzalanmış evraklar ile işlem tahsis edilmesi istenilmektedir.

Buna ek olarak numune amaçlı yurtdışına gönderilecek maske ve tulumlar için söz konusu ürünlerin kargo yoluyla gönderilmesi ve “Numunedir” ibaresinin bulunması kaydıyla; maske için 50 adete, tulum içinse 10 adete kadar gönderimleri ihracat ön izninden istisna tutulduğu belirtilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.