Yurt Dışından Ticari Amaç Güdülmeyen Yardım Amaçlı Gönderilen Ürünlerin Yurda Girişinde Yapılacak İşlemler Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2023Yurt Dışından Ticari Amaç Güdülmeyen Yardım Amaçlı Gönderilen Ürünlerin Yurda Girişinde Yapılacak İşlemler Belirtilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 09.02.2023 tarihli ve 8864378 sayılı “Yurt Dışından Gönderilen Yardımların Ülkeye Giriş İşlemleri” yazısı yayınlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile yurt dışından yardım amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, hayır kurumları veya insani yardım kurum ve kuruluşları tarafından gönderilen ve resmi kontrolü talep edilen eşyaların yurda girişinde uygulanacak iş ve işlemler belirtilmiş olup aşağıda listelenmiştir.

·         İşlenmiş ve/veya paketli gelen ürünlerde sertifika aranmaksızın fiziki (organoleptik) muayene yapılarak yurda girişine izin verileceği,

·         Zirai karantina kontrolüne tabi işlenmemiş bitki ve bitkisel ürünler için bitki sağlık sertifikası aranmaksızın giriş kapılarında makroskobik olarak bitki sağlığı kontrolleri yapılarak yurda girişine izin verileceği,

·         Veteriner kontrolüne tabi ürünlerin ülkeye girişinde "Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" istisnai uygulamalar başlığı altında yer alan 18.Maddesi hükümlerine göre yurda girişine izin verileceği,

·         Yukarıdaki maddelerde belirtilen ürünlerin kontrolü sırasında şüphe duyulması halinde analiz istenebileceği

belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.