Yurt Dışından Gönderilen Temel İhtiyaçların Devlet Kurumlarına Gönderilmesi Halinde Belge ve Ticaret Politikalarına Tabi Olmayacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2023Konu: Yurt Dışından Gönderilen Temel İhtiyaçların Devlet Kurumlarına Gönderilmesi Halinde Belge ve Ticaret Politikalarına Tabi Olmayacaktır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 07.02.2023 tarihli ‘Yurt Dışından Gönderilen Yardım Malzemelerin Gümrük İşlemlerine İlişkin Duyuru’ konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile depremde zarar gören kişilere ücretsiz olarak dağıtılmak üzere yurt dışından gönderilen temel ihtiyaç maddeleri ile diğer eşyaların; Kamu kurum ve kuruluşlarına, Kamu yararına çalışan derneklere ve Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara gönderilmesi halinde gümrük vergilerine ve ticaret politikası önlemlerine tabi olmaksızın  ithal edilebileceği belirtilmiştir.

 

Bu kapsamda ilgili gelen eşyanın Bakanlık tarafından koordinasyonu sağlanmasıyla aşağıda sayılan kurum/kuruşlardan herhangi birinin adına gönderilmesi gerektiği belirtilmiştir.

  • AFAD
  • Ankara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Kahramanmaraş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Adana Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Hatay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

 
Ek olarak söz konusu eşyanın gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için; varsa taşıma belgesinin yanında eşya listesinin giriş gümrük idaresine sunulasının yeterli olduğu ifade edilmiştir.


Kriz Halinde Zarar Görenlere Gönderilen Eşyaya Ait Liste
 

VASITA İLE İLGİLİ BİLGİLER

GELEN YÜK İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kamyon ise Ülkesi, Plakası;
Gemi ise Adı ve Acentesi;
Uçak ise Sefer Sayısı

Eşyanın;

 

Cins ve nevi

Adedi 

Ağırlığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.