Yılan Balığı (Anguilla Anguilla) İhracat Kotasının Kullandırılması ve CITES Belgesi Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 202127.03.2021 tarihli ve 31436 sayılı Resmi Gazete ’de Yılan Balığı (Anguilla Anguilla) İhracat Kotasının Kullandırılması ve CITES Belgesi Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No:2021/9) yayımlanmıştır.

Yayımlanan bu tebliğ ile yılan balığı yıllık ihracat kotasının kullandırılması için yapılan iş ve işlemler ile ihracatına yönelik CITES belgesi düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş olup, yılan balığının yıllık ihracat kota miktarı, ülkemiz CITES Bilimsel Mercii olan TÜBİTAK ve CITES Yönetim Mercii olan Genel Müdürlükçe oluşturulan komisyon tarafından belirleneceği belirtilmiştir.

Ayrıca söz konusu tebliğ ile yılan balığı ihracatı yapacak olanların, CITES belgesi talebi için https://citesbasvuru.tarimorman.gov.tr/ internet adresinden başvuruda bulunması gerektiği belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütülecek olup, 01.01.2021 tarihinden geçerli olmak üzere, yayım tarihinde (27.03.2021) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

 

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.