Yetkili Sınıflandırıcı Lisansı ve Referans Yetkili Sınıflandırıcı Lisansı, Geçerlilik Süreleri Değiştirilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2023Yetkili Sınıflandırıcı Lisansı ve Referans Yetkili Sınıflandırıcı Lisansı, Geçerlilik Süreleri Değiştirilmiştir.

18.03.2023 tarihli ve 32136 sayılı Resmi Gazete’ de “Yetkili Sınıflandırıcıların Lisans Alma, Faaliyet ve Denetimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmıştır.

Söz konusu Yönetmelik ile yetkili sınıflandırıcı lisansı ve referans yetkili sınıflandırıcı lisansının ilgili Yönetmelik değişikliği öncesi 2 yıl olan geçerlilik süresi, ilgili Yönetmelik değişikliği ile 3 yıla çıkartılmış olduğu belirtilmiştir.

Buna ek olarak, ilgili Yönetmelik ile 3 yıla çıkartılan lisans geçerlilik süresinin, Koronavirüs salgını kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle 2020 yılı içinde geçerlilik süresi dolacak olan lisansların geçerlilik süresi bir yıl uzatılanları için lisans sürelerinin bitiminden sonra uygulanacağı belirtilmiştir.

Yönetmelik hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihinde (18.03.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Yönetmeliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.