Yemen ve Umman Sultanlığına Yapılan İhracat İşlemlerinde Karşılaşılan Sorunların Türkiye İhracatçılar Meclisine İletilmesi Gerektiği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Yemen ve Umman Sultanlığına Yapılan İhracat İşlemlerinde Karşılaşılan Sorunların Türkiye İhracatçılar Meclisine İletilmesi Gerektiği Belirtilmiştir.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 17.05.2023 tarihli ve 70430465 sayılı “Yemen ve Umman Sultanlığına Yapılan İhracat İşlemlerinde Karşılaşılan Sorunlar” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Yemen'de iç savaş olması, bankacılık sektörünün çalışmaması, ihracat bedellerinin tahsilatında sorunlar yaşanması, ülkeye girişlerin neredeyse imkânsız hale gelmesi, Türkiye'den Yemen'e direk uçuşların olmaması ve Yemen'de Türk Konsolosluğu'nun hizmet dışı olması gerekçeleri ile Yemen'in ihracat bedellerinin yurda getirilmesi bakımından tam istisna tanınan ülkeler listesine eklendiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir değerlendirme yapılabilmesi adına Yemen ve Umman Sultanlığına yapılan ihracat işlemlerinde Türkiye’deki ihracatçıların karşılaştıkları sıkıntılara ilişkin detaylı bilgiye ihtiyaç duyulduğu ifade edilmekte olup; 22.05.2023 tarihi mesai bitimine kadar Türkiye İhracatçılar Meclisine ilgili sorunların iletilmesi gerektiği belirtilmiştir.

 

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.