Ukrayna Plakalı Taşıtların Ülkeye Girişleri Sırasında İbraz Edecekleri Yeşil Kart Sigorta Sertifikalarının PDF Formatında Dijital Olarak Sunulabileceği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 14 Nisan 2022Gümrükler Genel Müdürlüğü’ nün 04.04.2022 tarihli, 73459377 sayılı  “Ukrayna Plakalı Taşıtların Yeşil Kart Sigortası” konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıda, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasında ortaya çıkan kriz nedeniyle Ukrayna plakalı taşıtların ülkeye girişleri sırasında ibraz edecekleri yeşil kart sigorta sertifikalarını sigorta şirketlerinden matbu olarak almalarında sıkıntı yaşandığı için, yeşil kartların bilinen formatta yeşil renkli, siyah/beyaz ya da PDF formatında dijital olarak telefon, tablet gibi araçlarla da sunulabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca, söz konusu taşıtların PDF olarak veya PDF`nin yazdırılmış hali olan siyah beyaz sunacakları yeşil kartların Ukrayna Bürosunun garantisi altında olduğu, sınırlardan geçişlerde PDF, siyah/beyaz ve standart yeşil kartların kabul edilmesinin istendiği, PDF formatlı yeşil kartların geçerli olup olmadığının https://gc.mtsbu.ua/MTSBU_Pages/Tree.aspx?autoauth=true  adresinden kontrol edilebileceği belirtilmiştir.

Yazı, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmıştır.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.