Türkiye Ve Pakistan Arasında Mal Ticareti Anlaşmasının Onaylanması İle İlgili Karar Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2023Türkiye Ve Pakistan Arasında Mal Ticareti Anlaşmasının Onaylanması İle İlgili Karar Yayımlanmıştır.

24.03.2023 tarihli ve 32142 (1. Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mal Ticareti Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6994)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile onaylanan Mal Ticareti Anlaşması kapsamında Pakistan, gümrük vergisi ve ilave gümrük vergilerinde ülkemize taviz tanımış olup ülkemizin de Pakistan’a sanayi ürünleri için ilave gümrük vergilerinde taviz verdiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda ülkemize, Pakistan başlıca; dokunmamış mensucat, ilaçlar, sanayide demir-çelik ürünleri, ocaklar, elektrikli makine ve cihazlar, makinelerin aksam ve parçaları, plastik mamuller, otomotiv ürünleri, hijyenik havlular, televizyon ve tarımda fındık, glikoz şurubu, çayı kapsayan 8’li gümrük tarife istatistik pozisyonundaki toplam 130 üründe taviz aldığı belirtilmiş olup taviz yapısı, 10 yıla uzanan bir takvim dâhilinde 34 üründe Anlaşma kapsamında taviz verilen gümrük vergilerinin yürürlükle birlikte veya tedricen sıfıra indirilmesi, 42 üründe yürürlükle birlikte gümrük vergisi indirimi ve 54 üründe gümrük vergisiyle birlikte ilave gümrük vergisi indirimi olacak biçimde karara bağlandığı aktarılmıştır.

Buna ek olarak, Anlaşma kapsamında ikili kümülasyona mümkün kılınmış olup tercihli menşeye sahip ürünler için TUR-PAK Menşe İspat Belgesi kullanılacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.