Türkiye ve İsviçre Arasında Arkeolojik Kültür Varlıklarının Yasadışı İthali ve Transit Geçişinin Önlenmesi ile İadesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2023Türkiye ve İsviçre Arasında Arkeolojik Kültür Varlıklarının Yasadışı İthali ve Transit Geçişinin Önlenmesi ile İadesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar Yayımlanmıştır.

24.03.2023 tarihli ve 32142 sayılı Resmî Gazete ’de “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İsviçre Federal Konseyi Arasında Arkeolojik Kültür Varlıklarının Yasadışı İthali ve Transit Geçişinin Önlenmesi ile İadesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6988)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile 15 Kasın 2022 tarihinde Türkiye ve İsviçre arasında imzalanan Arkeolojik Kültür Varlıklarının Yasa Dışı İthali ve Transit Geçişinin Önlenmesi ile İadesine İlişkin Anlaşma’nın onaylandığı ve bu anlaşmanın amacının taraflar arasında kültür varlıklarının yasa dışı transferini önlemek ile bu varlıkların ithalatını, transit geçişini ve iadesini düzenleme olduğu belirtilmiştir.

Anlaşma kapsamında bir taraf kültür varlıklarını ithal etmek istediğinde, diğer tarafın ihracat düzenlemelerine uyulduğunu kanıtlamadan gümrük idareleri önünde izin verilmeyeceği ve taraflardan birinin diğer tarafın yasa dışı ithal edilmiş kültür varlıklarının iadesi için dava açabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca, yasa dışı ithal edilmiş kültür varlıklarının gönüllü iadesi ve deneyim paylaşımı, ortak projeler, seminerler, ören yerlerinin ve antik anıtların korunması ve teşviki gibi konularda işbirliği ve eğitime teşvik edileceği belirtilmiştir.

Anlaşma taş, maden, seramik, kemik gibi toplam 12 kategorideki kültür varlıklarını kapsamaktadır.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.