Türkiye ve Birleşil Arap Emirlikleri Arasındaki Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Çerçevesinde İki Ülke Tarife Taahhüt Cetvellerinde Yapılacak Değişiklikler Açıklanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2023Türkiye ve Birleşil Arap Emirlikleri Arasındaki Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Çerçevesinde İki Ülke Tarife Taahhüt Cetvellerinde Yapılacak Değişiklikler Açıklanmıştır.

Ticaret Bakanlığının “Türkiye Cumhuriyeti İle Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Modaliteleri Bilgi Notu” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 01.09.2023 tarihinde yürürlüğe girmiş Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması çerçevesinde Türkiye Tarife Taahhüt Cetvelleri ve BAE Tarife Taahhüt Cetvellerinde ayrı olarak belirtilen gümrük vergisinin sıfırlanacağı, vergi oranlarının eşit miktarda giderek azalarak kaç yılda sıfırlanacağı, vergi oranlarında tek seferlik yüzdesel indirim oranı, gümrük vergisi indirimindeki kota miktarını ve Anlaşma kapsamında yer almayan eşyaların kategorize edilerek açıklandığı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz