Türkiye’nin de Aralarında Bulunduğu Bazı Ülkeler Avrasya Ekonomik Birliği’ne Ait GTS Tercihli Rejimi Kapsamı Dışına Çıkarılmıştır

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021Gümrükler Genel Müdürlüğü’ nün 12.10.2021 tarihli, 68110039 sayılı ve Form A-Avrasya Ekonomik Birliği konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile, Avrasya Ekonomik Birliği’nin gelişmekte olan ülkeler statüsünde kabul edilen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 75 ülkeyi, GTS kapsamı dışına çıkardığı belirtilmiştir. Avrasya Ekonomi Birliği tarafından en az gelişmiş ülkeler listesinde kabul edilen 50 ülkeden ise 2 ülkenin GTS listesinden çıkartılmasına (1 ülke Gelişmekte olan Ülke Listesinde dahil edilmiştir.) karar verildiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, Türkiye’den Rusya Federasyonuna gerçekleştirilecek ihracatta vergi avantajı sağlayan FORM A belgesinden kaynaklanan avantajın ortadan kalktığı belirtilmiştir.

Söz konusu karar 12.10.2021 tarihi itibarıyla uygulamaya konulmuştur.

Yazı, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.