Türkiye ile Gürcistan Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın Karşılıklı Tarım Tavizlerine İlişkin Protokolün Onaylandığı Açıklanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2023Türkiye ile Gürcistan Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın Karşılıklı Tarım Tavizlerine İlişkin Protokolün Onaylandığı Açıklanmıştır.

05.04.2023 tarihli ve 32154 sayılı Resmî Gazete ’de ‘’Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının Karşılıklı Tarım Tavizlerine İlişkin Protokol I’ini Tadil Eden 1/2022 Sayılı Türkiye-Gürcistan Ortak Komitesi Kararı ve Anlaşmanın III Nolu Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun (Kanın No: 7444)’’ yayımlanmıştır.

Söz konusu Kanun ile 9 Eylül 2022 tarihinde Tiflis’te imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının Karşılıklı Tarım Tavizlerine İlişkin Protokol I’ini Tadil Eden 1/2022 Sayılı Türkiye-Gürcistan Ortak Komitesi Kararı” ve Anlaşmanın “III Nolu Protokolü”nün 23.03.2023 tarihinde onaylandığı belirtilmiştir.

21 Kasım 2007’de imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nda tarım tavizlerinin düzenlendiği Protokol I’in geliştirilmesi adına bazı kota miktarlarında ve gümrük vergisi indirimlerinde değişiklikler yapıldığı belirtilmiştir.

Ayrıca, Türkiye’nin ihracatı yüksek olduğu ürünlerde Gürcistan tarafından bu ürünlerin gümrük vergilerinin sıfırlandığı ve bu düzenlemelerle Türkiye’nin Gürcistan’a olan ihracatının arttırılması beklenmektedir.

Kanun hükümleri Cumhurbaşkanı tarafından yürütülecek olup yayım tarihinde (05.04.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanunu Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.