Türkiye Cumhuriyeti ile Karadağ Arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Karma Komisyon Toplantısı Protokolü Onaylanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Mayıs 2023Türkiye Cumhuriyeti ile Karadağ Arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Karma Komisyon Toplantısı Protokolü Onaylanmıştır.

26.04.2023 tarihli ve 32172 sayılı Resmi Gazete’de “Türkiye Cumhuriyeti ile Karadağ Arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Karma Komisyon Toplantısı Protokolünün Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7177)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile heyet ülkeleri arasındaki uluslararası karayolu taşımacılığı için istatistiki veri teatisi, eşya taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ve diğer konuların gündem maddesi olarak değerlendirildiği belirtilmiş olup, mevcut anlaşma kapsamında ikili taşımaların da dolu giriş-dolu çıkış / dolu giriş-boş çıkış serbestleştirilmesi konusunda mutabık kalındığı belirtilmiştir.

Buna ek olarak müzakereler sonucunda boş giriş-kendi ülkesine yük alma geçiş belgesi kotasının 1.000 adet olacağı belirtilmiş olup, 3. ülke geçiş belgesi kotasının ise 125 adet olacağı, belirtilen geçiş belgesi kotalarının 01.01.2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı ve geçiş belgelerini takip eden yılın 31 Ocak tarihine kadar geçerli olacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.