Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Arasında Gümrük İşbirliği Konusunda Ortak İstişare Komisyonu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı Onaylanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Arasında Gümrük İşbirliği Konusunda Ortak İstişare Komisyonu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı Onaylanmıştır.

09.05.2023 tarihli ve 32185 sayılı Resmi Gazete’de “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkmenistan Hükümeti Arasında Gümrük İşbirliği Konusunda Ortak İstişare Komisyonu Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7238)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile Azerbaycan, Türkmenistan ve Türkiye arasında Gümrük İşbirliği Konusunda bir Ortak İstişare Komisyonu kurulacak olup; ilgili komisyonun taraf ülkeler arasındaki eşya hareketine ilişkin gümrük işlemlerini basitleştirmek ve kolaylaştırmak, ticareti kolaylaştırmak adına Gümrük ve Ulaşım İdareleri arasındaki işbirliğini teşvik etmenin amaçlandığı belirtilmiştir.

Mutabakat Zaptı hükümleri depozitör ülke olan Türkiye’ye, bildirdikleri son bildirimin alındığı tarihi takip eden otuzuncu günde yürürlüğe girer.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.