Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Bazı Değişiklikler Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2023Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Bazı Değişiklikler Yapılmıştır.

04.05.2023 tarihli ve 32180 sayılı Resmi Gazete ‘de “Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmıştır.

Söz konusu Yönetmelik ile 07.03.2017 tarihli ve 30000 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğine geçici üçüncü madde eklenmiş olup, farmakolojik aktif maddeler ile ilgili faaliyet gösteren gıda işletmecilerinin 31/7/2023 tarihine kadar bu değişiklik hükümlerine uymak zorunda olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca, ilgili yönetmeliğin Ek-1 Bölüm-1’de yer alan İzinli Maddeler listesindeki “Bambermycin” isimli aktif maddeye hayvan türü olarak “kanatlı hayvanlar” satırının eklendiği, “Hypericum perforatum” isimli aktif maddeye ait satırdan sonra “Imidacloprid” isimli aktif madde satırının “balık” hayvan türü ile eklendiği ve bu maddelere ilişkin maksimum kalıntı limitleri, hedef kodları, diğer koşulları ve terapütik sınıfları belirtilmiştir.

Yönetmelik hükümleri Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihinde (04.05.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Yönetmeliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.