TRT Bandrolüne Tabi Cihazların Fiili Olarak Bandrol veya Etiket Bulundurması Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2024TRT Bandrolüne Tabi Cihazların Fiili Olarak Bandrol veya Etiket Bulundurması Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

T.C. Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Muhasebe ve Finansman Dairesi Başkanlığı’nın 01.02.2024 tarihli ve E-34734079-555.99-1243125 sayılı “Bandrol Hk.” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu’nun 6 ncı maddesi ile bandrolsüz cihaz satılması durumunda bandrolsüz veya etiketsiz satılan veya satışa arz edilen her cihaz için hesaplanan bandrol ücretinin iki katı kadar idari para cezası öngörüldüğü ve ilgili Kanun uyarınca alınması zorunlu olan bandrollerin cihaza yapıştırılmasının ve cihazların bandrollü bir şekilde satılmasının yasal zorunluluk olduğu belirtilerek bandrol ücretinin gümrükte ödenmiş olmasının fiilen bandrol alınması yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığı bildirilmiştir. Buna ek olarak, cihazların satışa konu olmaması, işletmede kullanılmak üzere ithal edilmesi durumunda da bandrol alınması zorunluluğu bulunduğu hatırlatılmıştır.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.