TRT Bandrolüne Tabi Cihazların Fiili Olarak Bandrol veya Etiket Barındırmasına Yönelik Yazı Yayımlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2022T.C. Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Muhasebe ve Finansman Dairesi Başkanlığı’nın 17.01.2022 tarihli, 341411 sayılı ve Bandrol Talebi konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile, ilgili kurumca yapılan denetimler sonucunda bandrole tabi olan cihazların ithalatını gerçekleştiren firmaların TRT bandrol ücretinin ilgili Gümrük Saymanlık Müdürlükleri’ne ödemesini gerçekleştirdikten sonra söz konusu olan cihazlar için ilgili kurumdan bandrol almadıklarının tespit edildiği belirtilmiştir.

Buna yönelik olarak, 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu neticesinde alınması zorunlu olan bandrollerin ilgili cihaza yapıştırılması ve cihazların bandrollü şekilde satışa sunulmasının yasal bir zorunluluk olduğu, bandrolsüz veya etiketsiz şekilde satışa konu olan cihazlar için cihaz başına hesaplanan bandrol ücretinin 2 katı tutarında imalatçı ve ithalatçıya idari para cezası uygulanacağı Kanun maddesine atıf yapılarak hatırlatılmıştır.

Buna göre söz konusu yazıda bandrol ücretinin gümrükte ödenmesi halinde dahi ilgili cihazlara yönelik fiili şekilde bandrol alınmasının yükümlülüğü ortadan kaldırmayacağı ve satışa konu olmayacak şekilde işletmede kullanılacak ilgili cihazlar için ithalat işlemleri gerçekleştirilmesi halinde de bandrol alınmasının zorunlu olduğu bildirilmiştir.

Yazı, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.