Transit Rejimi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapıldığı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024Transit Rejimi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapıldığı Belirtilmiştir.

31.12.2023 tarihli ve 32416 sayılı Resmi Gazete’de “Gümrük Genel Tebliği (Transit Rejimi) (Seri No: 4)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Transit Rejimi) (Seri No: 15)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile ortak transit rejiminde nakit TL veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından kabul edilen dövizlerin bireysel teminat olarak kullanılmasına izin verilmeyeceği belirtilmiştir.

Ayrıca kapsamlı teminat mektupları, elektronik teminat sistemine dahil olan bankalar tarafından elektronik olarak verilebilecek olup kapsamlı teminat izninin iptali veya askıya alınması durumunda, gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüğünce, Gümrükler Genel Müdürlüğüne bilgi verileceği bildirilmiştir.

Buna ek olarak, Ortak Transit Rejimi Bireysel Teminat Mektubu ve Ortak Transit Rejimi Kapsamlı Teminat Mektubunda yer alan ülkelere Ukrayna’nın da eklendiği belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihinde (31.12.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.