TPS Düzeltme İşlemleri Hakkında Yazı Yayımlandı

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 17.04.2020 tarihli ve 53934867 sayılı TPS- Düzeltme İşlemlerine İlişkin Yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile ülkemizde de yaşanmakta olan Koronavirüs salgını nedeniyle Bakanlıkça alınan tedbirlere ilişkin olarak gümrük idarelerinde insan ve evrak hareketliliğinin minimuma indirilmesi hedeflenmekte olduğu ve bu kapsamda alınan önleme ilişkin karar aşağıda belirtilmiştir.

  • Tek Pencere Sistemi üzerinden Gümrük İdaresince verilen dahilde işleme izni, geçici ithalat izni vb belgelerde süre uzatımı ve diğer güncelleme işlemleri için Bakanlığın TPS Portalında bulunan E-Dilekçe bölümünde yer alan "E-Belge düzeltme" dilekçe türü ile TPS izinlerine ilişkin ayrıca kağıt ortamında bir başvuru yapılmasına gerek olmaksızın düzeltme talebinin elektronik ortamda verilebilmesi mümkün olduğu belirtilmiştir.

Diğer taraftan uygulamada yaşanılacak sorunlarda Genel Müdürlüğe ivedilikle bilgi verilmesi halinde sorunun giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılabileceği belirtilmiştir. 

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.