Tır Karnelerinin Geçerlilik Sürelerinin Uzatımı

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 202016.04.2020 tarihli ve 53922208 sayılı Tır Karnelerinin Geçerlilik Sürelerinin Uzatımına İlişkin yazı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıda hali hazırda düzenlenen TIR Karnelerinin geçerlilik sürelerinin 120 gün olarak uygulandığı ve geçerlilik bitim tarihinin Karne üzerine kaşe ile tatbik edildiği ve son günlerde Korona Virüs salgını nedeniyle birçok ülkenin sınır kapılarını kapatması nedeniyle önceden TIR Karnesi almış olan TIR Karnesi Hamillerinin ellerindeki TIR Karnelerini kullanma imkanının kısıtlandığı belirtilmiştir. Bu çerçevede alınan önlemlere ilişkin kararlar aşağıda belirtilmiştir.

  •  Henüz kullanılmamış olan TIR Karnelerinin geçerlilik sürelerinin 120 gün üzerine 90 gün eklenerek uzatılacaktır.

  • Henüz kullanılmamış olan TIR Karneleri için geçerlilik sürelerini uzatma işleminin IRU TIR Gümrük Portalı üzerinden önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek ve ilgili TIR Karneleri üzerindeki tarihlerin Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından mühür tatbik edilerek düzeltileceği bildirilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.