Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Faaliyetlerinde Kayıt ve Bilgi Yönetim Sistemine İlişkin İdari Yaptırımlar Belirlenmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 22 Ağustos 2023Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Faaliyetlerinde Kayıt ve Bilgi Yönetim Sistemine İlişkin İdari Yaptırımlar Belirlenmiştir.

17.08.2023 tarihli ve 32282 sayılı Resmi Gazete’de “Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmıştır.

Söz konusu Yönetmelik ile Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtımı adına Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından belirlenen kayıt ve bilgi yönetim sistemlerinde gerçek dışı beyan ile başvuru yapılmasının tespiti halinde, ilgili işlemleri yapan kişi/kurumun kayıt ve bilgi yönetim sistemlerine erişiminin kısıtlanacağı belirtilmiş olup usul ve esaslara aykırı olarak kayıt ve bilgi yönetim sistemlerinde defalarca işlem yapılmasının tespiti halinde, işlemi yapan kişilerin eğitimlerinin iptal edileceği belirtilmiştir.

Yönetmelik hükümleri Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu Başkanı tarafından yürütülecek olup ilgili Yönetmeliğin 28/A Maddesinin birinci fıkrası 17.08.2023 tarihinde yürürlüğe girmiş olup aynı maddenin ikinci fıkrası 01.01.2025 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Yönetmeliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.