Tercihli ve Tercihli Olmayan Ticaret Kapsamında Geri Gelen Eşyaya Dolaşım/Menşe İspat Belgesi Düzenlenmesi Hususunda Yazı Yayımlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2021Tercihli ve Tercihli Olmayan Ticaret Kapsamında Geri Gelen Eşyaya Dolaşım/Menşe İspat Belgesi Düzenlenmesi Hususunda Yazı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’ nün 08.11.2021 tarihli, 68724966 sayılı ve Geri Gelen Eşyaya Dolaşım/Menşe İspat Belgesi Düzenlenmesi konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıda öncelikle ihracat rejimi ve ihracat rejiminde geri gelme hükümleri belirtilerek ihracından sonra, geri gelen eşya kapsamında geldiği ülkeden bir belgesi olmaksızın antrepoya veya gümrüklü sahaya alınıp, tekrar ihraç edilmesi halinde tercihli veya tercihsiz ticaret kapsamında menşe ispat ve dolaşım belgesi düzenlenmesi için aranan belge ve bilgilere belgeler belirtilmiş.

Buna göre;

·       Tercihli olmayan ticarete ilişkin mense şahadetnamesinin düzenleneceği hallerde, eşyanın ülkemizden ihracına ilişkin düzenlenen ihracat beyannamesinde yer alan menşe bilgilerinin kullanılabileceği belirtilmiştir.

·       Tercihli ticarete ilişkin bir menşe ispat belgesinin düzenleneceği hallerde ise; gerek ülkemizin bazı ülkeler veya ülke gruplan ile yaptığı anlaşmaların veya genelleştirilmiş tercihler sisteminin uygulanması ilişkin yönetmeliklerde Ülkesel Gereklilikler başlığı altında yer verilen ülkesellik ilkesine ilişkin hükümler ile Geri Ödeme veya Muafiyet başlığı altında yer alan gümrük vergilerinde geri ödemenin veya muafiyetin yasaklanmasına ilişkin hükümlerin dikkate alınarak eşyanın gideceği ülkeye göre durum bazında değerlendirilmesinin uygun olacağı belirtilmiştir.

Yazı, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.