Tekstil – Hazır Giyim Ürünleri için İlave Gümrük Vergisi Değişikliği Hakkında Karar

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 202018.04.2020 tarihli ve 31103 sayılı Resmi Gazete 'de 12/9/2011 Tarihli ve 2011/2203 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Yürürlüğe Konulan İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu karar ile 2. maddenin 2. Fıkrasında yer alan ‘’ ilave gümrük vergisi (İGV) sütununda gösterilen nispi verginin, “Min İGV” sütununda gösterilen minimum miktardan düşük hesaplanması durumunda minimum miktarlar, “Mak İGV” sütununda gösterilen maksimum miktardan yüksek hesaplanması durumunda ise maksimum miktarlar tahsil edilir.’’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu kapsamda Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında En Az Gelişmiş Ülkeler ve Gelişme Yolundaki Ülkelere daha avantajlı oranlarla uygulanan ilave gümrük vergisi uygulamasına son verilmiş olup bu ülkelere de üçüncü ülkelere uygulanan oranda İGV uygulaması başlatıldığını bilgilerinize sunarız.

Ayrıca İthalat Rejim Kararına Ek Karara ilişkin Ek-I ve Ek-II listeler değiştirilmiştir. Söz konusu listeleri değişiklikten önceki nüshaları ile beraber bültenimizin ekinde bulabilirsiniz.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, 18.04.2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Kararı ve Kararın eski hallerini bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.