Tecil Faiz Oranının %24’ten %36’ya Yükseltildiği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2023Tecil Faiz Oranının %24’ten %36’ya Yükseltildiği Belirtilmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 14.11.2023 tarihli ve 32369 sayılı Resmi Gazete’de “Tahsilat Genel Tebliği (Seri: C Sıra No:7)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile yıllık %24 olarak uygulanmakta olan tecil faizi oranının bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren yıllık %36 olarak uygulanacağı belirtilmiş olup söz konusu Tebliğin yayımı tarihinden önce yapılan müracaatların tecil edilecek olan amme alacaklarında eski tecil faizinin uygulanacağı belirtilmiştir.

Buna ek olarak ilgili Tebliğin yayımı tarihinden önce tecil talebi kabul edilmiş amme alacaklarına yönelik tecilin ihlal edilmesi sonrasında tecilin yeniden geçerli sayılarak tecil edilmesi ile Tebliğin yayımlandığı tarihe kadar eski tecil oranı uygulanacağı belirtilmiş olup bu tarihten sonra ödenmesi gereken tutarlarda ise %36 tecil faiz oranı uygulanacağı belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olup Tebliğin yayım tarihinde (14.11.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.