Tayland’a İhracatta Aranan Bazı Sertifikalarda Değişiklik Yapıldığı Bildirildi.

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2023Tayland’a İhracatta Aranan Bazı Sertifikalarda Değişiklik Yapıldığı Bildirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 18.10.2023 tarihli “Tayland’a İhracatta Aranan Bazı Sertifikalarda Değişiklik Hk.” konulu Duyurusu yayımlanmıştır.

Söz konusu Duyuru ile Tayland Kamu Sağlığı Bakanlığı’nın “Üretim Süreçleri, Üretim Ekipmanları ve Gıda Depolama Hakkındaki Tebliği (No. 420) B.E. 2563 (2020)” kapsamında gıda ürünlerinin ithalatında ürün kaydı için ISO 9001 sertifikasının kabul edilmediği, bu sertifika yerine gıda üreticisi, ithalatçısı veya distribütörlerinin, ihracatçı gıda üreticisinden GMP standardı kapsamında sertifikalandırılmış bir kalite sertifikası veya gıda ürünleri için HACCP, ISO 22000, FSSC 22000, BRC veya IFS gibi GMP'den daha yüksek bir kalite sertifikası talep etmesi gerektiği bildirilmiştir.

Bu kapsamda, ihracatçı firmalarımızın mevzubahis sertifika belgeleri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) onay alması gerektiği duyurulmuştur.

Söz konusu Duyuruyu bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.