Taşınan Eşyanın Gümrük Vergilerinin TIR Karnesi Teminat Tutarını Aşması Durumunda Öncelik Verilmesi Gereken Önlemler Açıklanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2023Taşınan Eşyanın Gümrük Vergilerinin TIR Karnesi Teminat Tutarını Aşması Durumunda Öncelik Verilmesi Gereken Önlemler Açıklanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 10.02.2023 tarihli ve 82504717 sayılı “Taşınan Eşyanın Gümrük Vergilerinin TIR Karnesi Teminat Tutarını Aşması” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile TIR Karnesi kapsamında eşyanın gümrük vergileri toplamı 100.000 Euro’yu geçmesi halinde mevcut TIR Karnesinin feshedilmesinin ve transit beyannamesi açılmasının TIR Sözleşme hükümleri ile çeliştiği açıklanmıştır. Taşımanın niteliği, taşınan eşyanın cinsi ve diğer risk faktörlerine göre gümrük idareleri tarafından araca ATS cihazı takılması ve görevliye refakat edilmesi gibi önlemlerin öncelikli olarak değerlendirmesi gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.