Tarım ve Orman Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri ile Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili Müdürlüklerinin Belirlenmesi

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 202005.05.2020 tarih ve 31118 sayılı Resmi Gazete’ de Tarım ve Orman Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri ile Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlanmıştır.

Yayımlanan tebliğ ile özetle aşağıda yer alan hususlarda değişiklik yapılmıştır.

  • Bitki koruma ürünleri ile bitki koruma ürünü imalatında kullanılan hammaddelerin ithalat kontrollerinin yürütüleceği il tarım ve orman müdürlükleri belirlenmiştir.

  • Veteriner kontrollerine tabi olan hayvan ve ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişinin gerçekleştirileceği gümrük müdürlüklerinden Milas Havalimanı Gümrük Müdürlüğü veteriner kontrollerini yapmaya yetkilendirilmiştir.

  • Zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişinde yetkili gümrük müdürlüklerine İnebolu Gümrük Müdürlüğü eklenmiştir.

  • Sınır ticareti kapsamındaki ithalat işlemlerini yapmaya yetkili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eklenmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütülecek olup yayım tarihinde (05.05.2020) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yönetmeliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.