Sözlü Beyan İle Yapılacak İthalatlarda, Serbest Bölge İşlem Formunun Mesai Saatleri Dışında Düzenlenebilmesine İlişkin Gereklilikler Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Sözlü Beyan İle Yapılacak İthalatlarda, Serbest Bölge İşlem Formunun Mesai Saatleri Dışında Düzenlenebilmesine İlişkin Gereklilikler Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 09.05.2023 tarihli, 85198110 sayılı “Danışmanlık Raporu-SBİF” konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile 2023/9 sayılı Genelgeye ilişkin olarak, BS-22 koduyla tescil edilen 5100 ve 3151 rejim kodlu sözlü beyanlarda "0961 kodlu TPS-SBIF" belgesinin beyan edilmesi zorunlu hale getirildiği, hafta sonu ve mesai saatleri dışında serbest bölgeden sözlü beyan ile yapılacak tamir ve bakım amaçlı ithalatlarda; sözlü beyanda, ilgili Serbest Bölge İşlem Formunun (SBİF) “sonradan verilecek” olarak beyan edilebileceği belirtilmiş olup bu durumda beyannamenin statüsünün "Fiili İthalat Gerçekleşmiş" statüsüne, söz konusu belgesinin gümrük idaresine bildirilmesi ve gümrük idaresi tarafından güncellenmesiyle beraber ise ilgili sözlü beyanın "Kapatılabilir" statüsüne geleceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.