Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin Dış Ticaret Verilerinden Ayrıştırılması ve Ölçülmesi Hakkında Güncellemeler Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2023Konu: Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin Dış Ticaret Verilerinden Ayrıştırılması ve Ölçülmesi Hakkında Güncellemeler Yapılmıştır.

Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü’nün 02.01.2023 tarihli ve 81451226 sayılı Sınır Ötesi Elektronik Ticaret konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Sınır Ötesi Elektronik Ticaret İstatistiklerinin (E-Ticaret) işlem gören geleneksel dış ticaret verilerinden ayrıştırılması ve ölçülmesi amacıyla, Detaylı Beyan Modülünde yer alan genel bilgiler bölümüne “Sipariş Türü Kodu” adlı kutucuğun eklendiği belirtilmiş olup bu kutucuğun mükellef tarafından doğru bir şekilde beyan edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Buna ek olarak Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Rehberindeki Basitleştirilmiş Gümrük Beyanında (BGB) taşıma senedi düzeyinde yer alan elektronik ticaret kutucuğun da doğru beyan edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.