Sevk Öncesi İnceleme Uygulamasına İlişkin Ülkeler, Yetkili Gözetim Şirketleri ve Kapsamda Yer Alan Ürünler Tablosu Yayımlandı.

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2023Sevk Öncesi İnceleme Uygulamasına İlişkin Ülkeler, Yetkili Gözetim Şirketleri ve Kapsamda Yer Alan Ürünler Tablosu Yayımlandı.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 18.10.2023 tarihli ve 2023/5890 Bülten Sıra no.lu “Sevk Öncesi İnceleme (SÖİ) Ülkeler Tablosu” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Sevk Öncesi İncelemenin, bu alanda uzmanlaşmış özel şirketlerin, ithal malın fiyat, nitelik ve niceliğini kontrol etmekle ilgili ithalatçı ülke devletleri tarafından görevlendirilmesine yönelik bir uygulama olduğu belirtilmiş olup Türkiye’de yerleşik firmaların ihracat yapmak istedikleri ülkelere ilişkin olarak çalışma yürüttükleri ve bu çalışma doğrultusunda ilgili ülkelerde Sevk Öncesi İnceleme uygulamasından hangi gözetim şirketlerinin sorumlu olduğu ile uygulamanın hangi alanları kapsadığına yönelik hususların belirlenerek bir tablo hazırlandığı bildirilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.