Selenoid Bobin, Difüzor, Stylus, Kamera Kartı Gibi Eşyaların Sınıflandırılmasına Dair Yeni Açıklamalar Getirilmiştir

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2021Selenoid Bobin, Difüzor, Stylus, Kamera Kartı Gibi Eşyaların Sınıflandırılmasına Dair Yeni Açıklamalar Getirilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 68908333 numaralı, 2021/30 sayılı 15.11.2021 tarihli Muhtelif Eşyanın Sınıflandırılması konulu genelgesi yayımlanmıştır.

 

Söz konusu genelge ile bazı eşyaların sınıflandırılmasında gümrük idarelerinde farklı uygulamaların oluştuğu gözlemlenmiş olup, bahsi geçen eşyaların yayımlanan bu genelge tarihi itibariyle aşağıdaki listede yer alan açıklamalar çerçevesinde sınıflandırılması gerektiği belirtilmiştir.

 

Eşya Tanımı

Tarife

Pozisyonu Gerekçe

Solenoid bobin olarak adlandırılan, bobinden geçen elektrik akımı ile manyetik bir özellik kazanarak bu özellik sayesinde çeşitli makine veya cihazların bünyesinde çekici veya bırakıcı kuvvet olarak kullanılan ve bir tür elektromıknatıs olarak tanımlanan eşya. Eşya elektrik akımıyla yaratılan manyetik alan sayesinde mekanik bir hareket üretmektedir.

 

 

 

 

 

8505.90

GYK (1) ve (6). 85.05 tarife pozisyonu açıklama notları.

(Eşya kullanılacağı ürünün bileşenleriyle mücehhez olduğu takdirde ilgili makine veya cihazın aksamı olarak sınıflandırılır. Örneğin valfe ait aksam-parça içermesi halinde 8481.90)

Görüntüyü yakalayan bir görüntü sensörü ve bu görüntüyü bir elektronik sinyale dönüştüren bir işlemciden oluşan kamera baskılı devre kartı (camera-board-kamera kartı)

 

 

 

 

8525.80

GYK (1) ve (6),

AS İzahnamesinin 85.25 tarife pozisyonuna ilişkin açıklama notları. Baskılı devre kartının üzerinde görüntü sensörü ve işlemciden birinin olmaması durumunda 8529.90 tarife pozisyonunda sınıflandırılması gerekmektedir.

Levha şeklinde, gümrüğe sunulduğu haliyle herhangi bir aydınlatma cihazına ait olduğu anlaşılamayan difüzörler (Işık kaynağından çıkan parlak ışığı kontrol altına alan ve yumuşak bir şekilde yayan optik malzeme)

 

 

 

 

 

 

90.01

 

GYK (1).

AS İzahnamesinin 90.01 tarife pozisyonuna ilişkin açıklama notları. Lamba ve aydınlatma cihazları, ışıklı panolar, ışıklı isim tabelaları vb. ne ait olduğunu üzerindeki bileşenlerden anlaşılabilen difüzörlerin 94.05 tarife pozisyonunda aksam olarak sınıflandırılması gerekmektedir.

Cep telefonu, tablet vb. dokunmatik ekrana sahip ürünlerde veri girişi amacıyla kullanılan stylus olarak da adlandırılan kalemler. (Elektronik bileşenleri olsun olmasın)

 

 

 

9608.30

GYK (1) ve (6).

 

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.