Sadece Menşe Şahadetnamesi İbraz Edilmemesi Nedeniyle Ortaya Çıkan İlave Gümrük Vergisi ve Ek Mali Yükümlülük kapsamı Ek Tahakkuk ve Ceza Kararlarının Kaldırılması Uygun Bulunmuştur.

Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2023Sadece Menşe Şahadetnamesi İbraz Edilmemesi Nedeniyle Ortaya Çıkan İlave Gümrük Vergisi ve Ek Mali Yükümlülük kapsamı Ek Tahakkuk ve Ceza Kararlarının Kaldırılması Uygun Bulunmuştur.

Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğünün 22.11.2023 tarihli 91242432 sayılı “Dünya Ticaret Örgütü Üyesi Olmayan Ülkeler – Menşe” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 03.05.2023 tarihten önce tescil edilen beyannamelerin, Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkeler menşeli olduğuna ilişkin bir tespit olmaması kaydıyla, sadece menşe şahadetnamesi olmaması sebebiyle düzenlenmiş olan idari yaptırımlardan kaynaklanan ek tahakkuk ve ceza kararlarının kaldırılmasının uygun bulunduğu belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.