Rusya Federasyonu'ndan İhracı Yasaklanan Ürünler Listesi Açıklanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2023Konu: Rusya Federasyonu'ndan İhracı Yasaklanan Ürünler Listesi Açıklanmıştır.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin 15.03.2022 tarihli “Rusya Federasyonu’ndan İhracı Yasaklanan Ürünler Listesi Yayınlandı” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Rusya Federasyonu’nun kendi güvenliğini sağlaması adına Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ülkeden ihraç edilmesi geçici olarak yasaklanan mal ve teçhizatlar listesini yayımlandığı ve bu listenin 2022 yılı sonuna kadar geçerli olacağı, bu listenin teknoloji, telekomünikasyon ve tıbbi ekipman, araçlar (taşıtlar), tarım makineleri, elektrikli ekipmanların yanı sıra vagonlar ve lokomotifler, konteynerler, metal ve taş kesme makineleri, video ekranları, projektörler, konsollar ve santraller dahil olmak üzere 200'den fazla ürünü kapsadığı belirtilmiştir.

Bu liste kapsamındaki malların ihracatının, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) üye ülkeleri, Abhazya ve Güney Osetya dışındaki tüm yabancı ülkelerle geçici olarak sınırlandırıldığı belirtilmiştir.

Buna ek olarak, bazı kereste türlerinin Rusya'dan ihracatının da geçici olarak kısıtlandırıldığı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.