Rusya Federasyonu Sınır Kapılarında Elektronik Randevu Uygulaması Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Rusya Federasyonu Sınır Kapılarında Elektronik Randevu Uygulaması Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin 30.05.2023 tarihli “2023/128 RF Sınır Kapılarında Elektronik Randevu Uygulaması Hk.” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Rusya Federasyonu'na giriş yapacak ticari araçlara yönelik gümrük ve geçiş işlemlerinin randevu esasına göre düzenlenmesini öngören bir federal kanunun hazırlanmakta olduğu, bu kanunun yürütme esaslarının Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirleneceği ve 1 Eylül 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Ayrıca, bazı hükümlerinin 1 Mart 2024'te yürürlüğe gireceği, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren rezervasyon sisteminin "Bugristoye" (RF-Kazakistan sınırı), "Zabaykalsk" (RF-Çin sınırı), "Chernyshevskoye" (RF-Litvanya sınırı) gibi sınır kapılarına uygulanacağı ve ilerleyen dönemde diğer kapıların da randevu sistemine dâhil edilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.