Rusya’da Zorunlu Etiketleme Uygulamasına Tabi Ürünlerin Kapsamının Genişletildiği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2024Rusya’da Zorunlu Etiketleme Uygulamasına Tabi Ürünlerin Kapsamının Genişletildiği Belirtilmiştir.

Ticaret Bakanlığının 21.02.2024 tarihli “Rusya Federasyonunda Zorunlu Etiketleme Uygulamasına İlişkin Bilgi Notu” yayımlanmıştır.

Söz konusu Bilgi Notu ile Rusya’ya ithal edilen ürünlerin “QR” kodlarıyla etiketlenerek, ülke girişinden nihai tüketiciye ulaşıncaya kadarki sürecinin izlenebilmesi için “Birleşik Ürün Etiketleme ve Takip Sistemi”nin kullanıldığı belirtilmiş olup zorunlu etiketleme sistemine tabi ürünlere düzenli olarak yeni ürün gruplarının eklendiği belirtilerek 16 ürün grubunun sisteme dahil edildiği, 12 ürün grubunda pilot projenın devam ettiği, 1 ürün grubunda ise pilot projenin tamamlanarak sisteme geçmeye hazır hale getirildiği bildirilmiştir.

Buna ek olarak, tekstil ve hazır giyim ürünlerinin de içinde olduğu hafif sanayi ürünlerinde zorunlu etiketlemeye tabi ürünlerin kapsamının 01.04.2024 tarihinden geçerli olmak üzere genişletildiği duyurulmuştur.

Söz konusu Bilgi Notunu bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.