Referans Birlik Olarak İhraç Ürününe Ait GTİP’in Kapsadığı Doğru Birliğin Seçilmesi Gerektiği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 05 Mayıs 2023Referans Birlik Olarak İhraç Ürününe Ait GTİP’in Kapsadığı Doğru Birliğin Seçilmesi Gerektiği Belirtilmiştir.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 18.04.2023 tarihli “Gümrük Beyannamesi Kaydı - Referans Birlik” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile ihracatçı firmaların ilgili Birliklerin çalışma alanında yer alan maddelerin ihracatını yaptığı halde gümrük beyannamesi kaydı esnasında, referans birlik olarak iştigal sahası olan Birlik yerine diğer üye birliklerin, özellikle de sistemde ilk sırada yer alan birliğin seçildiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda ileriki dönemde yapılacak Genel Kurul toplantılarına katılım konusunda sorun yaşanmaması adına, beyanname kaydında ihraç ürününe ait gümrük tarife istatistik pozisyonunun (GTİP) kapsadığı Birliğin referans Birlik olarak seçilmesi gerektiği belirtilmiş olup ilgili personelin ve/veya gümrük müşavirlerinin ihraç ürününe ait GTİP’in kapsadığı Birliğin referans Birlik seçilerek beyanname kaydını yapmaları gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz