Posta ve Hızlı Taşımacılık yoluyla gelen B2B veya B2C mikro ihracat gönderilerinin Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesine İlişkin Muafiyet Kodları Belirlenmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2023Posta ve Hızlı Taşımacılık yoluyla gelen B2B veya B2C mikro ihracat gönderilerinin Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesine İlişkin Muafiyet Kodları Belirlenmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 21.06.2023 tarihli ve 86579617 sayılı “Hızlı Kargo Gümrük İşlemleri” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen B2B veya B2C mikro ihracat gönderilerinin E-İhracat Destekleri Hakkında Karar kapsamında teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyet tespitine tabi olan ihracat eşyası olarak BGB ile beyan edilirken firmanın vergi kimlik numarasının kesinlikle bulunması gerektiği belirtilmiş olup söz konusu eşyanın ihracatçı tarafından e-ihracat gönderisi olduğunun beyanı durumunda ilgili taşıma senedinde "Genel Bilgiler-1 ekranına Beyan Türü" alanında "ET" kodunun işaretlenmesi gerektiği belirtilmiştir.

Öte yandan posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen veya giden eşyaya uygulanacak gümrük işlemlerinin düzenlendiği belirtilmiş olup basitleştirilmiş gümrük beyannamesi (BGB)'nde teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyet tespitine konu olmayan ihracat eşyası için TSPA_HAR muafiyet kodunun; numunelik eşya ve model ihracatında ise NUM muafiyet kodunun kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.