Posta ve Hızlı Kargo ile Taşınan Eşyanın Gümrük İşlemleri Tebliğ’inde Değişiklikler Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2023Posta ve Hızlı Kargo ile Taşınan Eşyanın Gümrük İşlemleri Tebliğ’inde Değişiklikler Yapılmıştır.

29.03.2023 tarihli ve 32147 sayılı Resmi Gazete’de “Posta Ve Hızlı Kargo Yoluyla Taşınan Eşyanın Gümrük İşlemlerine İlişkin Tebliğ (Seri No: 1)’De Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 2)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile yetkileri kapsamında işlem yapmak isteyen operatörlerin, yalnızca hava yolu veya yalnızca kara yolu ile hızlı kargo taşımacılığında yetki kullanmak istemesi durumunda 250.000 TL olan teminat mektubunun 1.000.000 TL, her iki yetkinin birlikte kullanılmak istenmesi durumunda ise 500.000 TL tutarındaki teminat mektubunun 2.000.000 TL olarak ibraz edilmesi gerektiği belirtilmiştir. 

Ayrıca, kara yolu ile hızlı kargo taşımacılığına konu eşyanın gümrük işlemleri, belirlenmiş gümrük müdürlüklerine ek olarak Adana, İskenderun, Kütahya ve Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüklerinin de eklendiği belirtilmiştir.

Buna ek olarak, Tebliğ yayım tarihinden önce operatör yetkisi almış hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin ibraz etmiş oldukları teminat mektuplarını, 29.09.2023 tarihine kadar yenileyebilecek veya eksik kalan tutar için ek teminat mektubu verilebilecekleri belirtilmiş olup bu tarihe kadar teminat mektuplarının yeni tutarlara göre tamamlanmaması durumunda, söz konusu koşul sağlanıncaya kadar operatör yetkilerinin askıya alınacağı ifade edilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayım tarihinde (29.03.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.