Polietilen Tereftalat Cips Cinsi Eşyanın İthalatındaki Mevcut Önlemin Gözden Geçirilmesi İçin Korunma Önlemi Soruşturması Açılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Polietilen Tereftalat Cips Cinsi Eşyanın İthalatındaki Mevcut Önlemin Gözden Geçirilmesi İçin Korunma Önlemi Soruşturması Açılmıştır.

11.05.2023 tarihli ve 32187 sayılı Resmi Gazete’ de “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ (No: 2023/2)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile 3907.69.00.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunda yer alan “Diğerleri” şeklinde tanımlanan Polietilen Tereftalat Cips ithalatı için yürürlükte bulunan korunma önleminin süresinin uzatılması için yerli üreticiler tarafından yapılan başvuru üzerine soruşturma açılmış olup soruşturmaya ilişkin usul ve esasların belirlendiği, yürürlükte bulunan korunma önleminin zararı önlemek veya gidermek için gerekli olup olmadığının tespit edilmesi ve yerli üreticilerin piyasa koşullarına uyumlarının incelenebilmesi amacıyla mevcut önlemin gözden geçirilmesi için korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.