Perakende Satılacak Hale Getirilen Set Halindeki Eşya İle İlgili Olarak Yapılacak İşlemlere İlişkin Düzenleme Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 06 Ekim 2023Perakende Satılacak Hale Getirilen Set Halindeki Eşya İle İlgili Olarak Yapılacak İşlemlere İlişkin Düzenleme Yapılmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 07.09.2023 tarihli 88801784 sayılı “2011-40 Sayılı Genelge” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile perakende satılacak hale getirilen set halindeki eşya ile ilgili olarak yapılacak işlemlere ilişkin 2011/40 sayılı Genelgeyle ilgili yaşanan bir ihtilaf nedeniyle açılan bir davayı inceleyen Danıştay 7’nci Dairesi’nce Genelgenin 4 sıra numaralı cümlesinde “Tespit edilen bu GTİP'lere göre Dış Ticaret Mevzuatı uyarınca gümrük beyannamelerine eklenmesi gereken belgeler” açıklamasının devamında yer alan “ödenmesi gereken ek mali mükellefiyetler, KDV veya ÖTV Kanunu uyarınca varsa ödenmesi gereken vergiler hesaplanarak” ibaresinin iptaline karar verildiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.