Mozambik Hükümeti’nin, Brezilya ve Türkiye’den Kümes Hayvancılığı Ürünleri İthalatı için İlave Kota Sağlayacağı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Kasım 2023Mozambik Hükümeti’nin, Brezilya ve Türkiye’den Kümes Hayvancılığı Ürünleri İthalatı için İlave Kota Sağlayacağı Belirtilmiştir.

Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü’nün 25.10.2023 tarihli “Mozambik'te Kuş Gribi Nedeniyle Türkiye Ve Brezilya'dan Kümes Ürünleri İthalatına İmtiyaz Tanınmasına Karar Verildi” başlıklı Duyurusu yayımlanmıştır.

Söz konusu Duyuru ile Mozambik Hükümeti’nin, kuş gribi sebebiyle Güney Afrika'dan yapılan kümes hayvancılığı ürünleri ithalatını askıya aldığı ve Brezilya ile Türkiye'den kümes hayvanları ürünleri ithalatı için ilave kota sağlayacağı bildirilmiştir.

Bu kararın yükselen fiyatları dengelemek ve piyasadaki arz açığını karşılamak adına alındığı belirtilerek ithalatçıların, Brezilya ve Türkiye'den 4 bin ton tavuk ithalatı gerçekleştirebileceği ve yerel üreticilerin Brezilya ve Türkiye’den kuluçkalık yumurta ithalatı yapmalarına da izin verileceği duyurulmuştur.

Söz konusu Duyuruyu bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.