Menşe Belgeleri ve Sonradan Kontrolü

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2020Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün 15.04.2020 tarihli ve 53889966 sayılı Menşe Belgeleri ve Sonradan Kontrolü konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıya ilişkin aşağıda yer alan hususlar belirtilmiştir.

  • Tercihli ticaret ortağımız ülkelerin Covid-19 salgınından ötürü sokağa çıkma yasağı ya da sınırlı çalışma koşulları gibi nedenlerle dolaşım ve menşe belgelerinin düzenlenmesinin ve söz konusu belgelere dair sonradan kontrol taleplerine ilgili mevzuatta öngörülen süreler içerisinde yanıt verilmesinin mümkün olmadığı bildirilmiştir.
  • Bu çerçevede A.TR Dolaşım Belgeleri, menşe ispat belgeleri ve menşe şahadetnamelerinin tercihli ticaret ortağımız olan tüm ülkelerin idarelerince mücbir sebep nedeniyle sadece elektronik ortamda düzenlendiği hallerde gümrük idarelerimize ibraz edilen nüshalarının, üzerlerinde doğruluklarının teyit edilebileceği internet adreslerinin mevcut olması gerektiği belirtilmiştir.
  • Aynı şekilde, hâlihazırda yapılmış olan ve bundan sonra yapılacak olan sonradan kontrol taleplerine yurtdışı idareler tarafından verilecek yanıtlara ilişkin olarak mevzuatta öngörülen cevap verme süresine ilave olarak 6 aylık bir süre daha tanınacağı (örneğin normal süre 10 ay ise ek olarak verilecek 6 aylık bir süreyle beraber toplam 16 ay olacak) belirtilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.