MEDOS - Islak İmza/Mısır Düzenlemesine İlişkin Yazı

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 21.07.2020 tarihli ve 56009267 sayılı MEDOS - Islak İmza/Mısır Düzenlemesine İlişkin yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile ülkemizin serbest/tercihli ticaret anlaşması ortaklarına (Mısır, Bosna Hersek, Moldova, Malezya, Gürcistan, İran gibi) yönelik MEDOS sisteminde düzenlenen tercihli menşe ispat belgelerinin gümrük vizesi kutusunun 1 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla ilgili gümrük memurlarınca imzalanmayacağı bildirilmiş ve Mısır’a ihracat yapan pek çok firma tarafından MEDOS üzerinden düzenlenen dolaşım belgelerinin Mısır Gümrük İdaresince üzerinde gümrük memurlarının imzasının olmadığı gerekçesiyle kabul edilmediği anlaşılmıştır. Konuya ilişkin alınan önlem aşağıda verilmiştir.

Ø  Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünce doğrudan ve Ticaret Müşavirliği aracılığıyla Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulduğu belirtilmiş ve ikinci bir talimata kadar Mısır'a yönelik olarak düzenlenen EUR.1/EUR.MED Dolaşım Belgelerinin gümrük vizesi kutusunun ilgili gümrük memurlarınca imzalanması gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.