Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Yapılan İhracata İlişkin Bedelin Türk Lirası Olarak Beyan Edilmesi ve Tahsil Edilmesinin Zorunlu Hale Getirilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2022Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Yapılan İhracata İlişkin Bedelin Türk Lirası Olarak Beyan Edilmesi ve Tahsil Edilmesinin Zorunlu Hale Getirilmiştir.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 04.11.2022 tarihli ve 1648361 sayılı Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İhracat Genelgesi’nin “Türk Lirası İhracat” başlıklı 9. maddesi ikinci fıkrasında yer alan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatta, ihracat bedelinin birinci fıkrada belirtilen belgelerde döviz olarak gösterilmiş olsa dahi Türk Lirası olarak kabul edilebileceği ifadesi değiştirilmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatta, Gümrük Beyannamesi 22. hanesinin Türk Lirası olarak beyan edilmiş olması ve ihracata ilişkin bedelin Türk Lirası olarak tahsil edilmesinin zorunlu olacağı, ancak 05.12.2022 tarihinden önce düzenlenen beyannameler ve bu kapsamda yapılan tahsilatlar için bu şartın aranmayacağı belirtilmiştir.

İhracat Genelgesinde yapılan bu değişiklik, 05.12.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

Güncellenen İhracat Genelgesini Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.